Non-championship races
Team (Entrants) | Car / Engine | Driver | Age | Car No |
Unknown (Unknown) | Alfa Romeo / Alfa Romeo | Achille Varzi | 43 | -, 12, 16, 36, 4 |
Alessandro Gaboardi | | 2 |
Chico Landi | 40 | - |
Comte Carlo Felice Trossi | | 2, 30, 34 |
Consalvo Sanesi | 36 | -, 13, 24, 32, 6 |
Holger Hjelm | | 16 |
Hélio Ramos | | - |
Jean-Pierre Wimille | | -, 38, 8 |
Liborio Fasano | | 21 |
Renato Balestrero | 49 | 19 |
Tony Rolt | 29 | 48 |
Alta / Alta | Geoff Crossley | 26 | 2 |
Gordon Watson | 28 | 14, 24 |
Alvis / Alvis | John Panks | | 23 |
Amilcar / Amilcar | Guyart | | 16 |
Jean Ondet | | 14 |
Maurice Mestivier | | 11, 48 |
Owen Finch | | 1 |
Amilcar / Darl'Mat-Peugeot | Charles de Cortanze | | 38 |
Aston Martin / Aston Martin | Geoffrey Ansell | 28 | 25 |
BMW / BMW | André Chardonnet | | 19, 74 |
Eugène Martin | 32 | 1, 32, 45, 78, 8 |
François Antonelli | | 22 |
Gillie Tyrer | | 41 |
Henri Louveau | 37 | 34 |
Hugh Carrington | | 35 |
Jacques Savoye | | 40 |
Oscar Moore | | 14, 39 |
Tony Crook | 27 | 33 |
BNC / BNC | Pierre Duval | | 48 |
Bugatti / Bugatti | Benoit Falchetto | | 30, 43 |
Charles Huc | | 8 |
Constant Knepper | | 27 |
Creuchet | | 9 |
Gustav Nobelius | | 9 |
Henri Marmonnier | | 9 |
Louis Decarolis | | 56 |
Maurice Trintignant | 30 | 44 |
Michael Chorlton | | 22 |
Rolf Kessler | | 84 |
Sheila Darbishire | 38 | 29 |
Élie Bayol | 33 | 12 |
CTA / CTA | Raymond Sommer | 41 | 14 |
Challenger / Delage | David Hampshire | 30 | 10 |
Cisitalia / Cisitalia | Alberto Ascari | 29 | - |
André Boyer | | 14, 34, 44, 60 |
Anne-Cecile Rose Itier | | - |
Claude Bernheim | | 70 |
Dorino Serafini | 38 | -, 20, 42 |
Emmanuel de Graffenried | 33 | 28 |
Eugenio Minetti | | -, 24, 40, 58 |
Federico Parriani | | - |
Felice Bonetto | 44 | - |
Fezzia | | - |
Franco Mosters | | - |
Franco Venturi | | -, 68 |
George Abecassis | 34 | - |
Giovanni Carmine | | - |
Guido Marino | | 36 |
Harry Schell | 26 | 12, 24, 30, 48, 54, 62 |
Inigo Bernabei | | - |
Jannin | | 50 |
L. Porta | | 60 |
Lamberto Grolla | | -, 10 |
Luigi Castelbarco | | - |
Mallocchini | | - |
Marino Brandoli | | - |
Mario Porrino | | -, 56, 66 |
Piero Taruffi | 41 | -, 56 |
Pinco | | - |
Raymond Sommer | 41 | 10, 25, 36 |
Raymond de Saugé | | -, 22, 26, 35, 50, 64 |
Robert | | -, 33, 42, 52, 54, 58, 62 |
Robert Manzon | 30 | -, 16, 21, 24, 30, 32, 56 |
Robert de Saugé | | 12 |
Roger Loyer | 40 | -, 18, 31, 38, 40, 44, 52, 56, 60 |
Tazio Nuvolari | | - |
Walter Wüst | | 72 |
DB / Citroën | Charles Deutsch | | 7 |
René Bonnet | 43 | 40, 6 |
DB / DB | André Bossut | | 2 |
Auguste Lachaize | | 3 |
René Bonnet | 43 | 1, 26, 54, 62 |
Darl'Mat / Peugeot | Charles de Cortanze | | 10, 15, 2, 34 |
Pierre Veyron | | 28 |
Delage / Delage | Barry Woodall | | 12, 23, 6 |
Constantin | | 16 |
Ernst Hürzeler | | 10 |
Giovanni Bracco | | 28 |
Henri Louveau | 37 | 12, 16, 25, 28, 31, 54 |
Jean Achard | 29 | 14, 27, 33, 46 |
Maurice Trintignant | 30 | 14, 24, 32, 38 |
Maurice Varet | | 30, 44 |
Philippe Étançelin | 51 | 10 |
Pierre Levegh | 42 | 12, 14, 26 |
Robert Klempener | | 8 |
Roger Loyer | 40 | 2 |
Delahaye / Delahaye | Charles Pozzi | 38 | 12, 22, 24, 26, 30, 32, 34, 46, 6, 7 |
Emile Cornet | | 36 |
Eugène Chaboud | 40 | 12, 22, 34, 4, 40, 48, 5, 8 |
Gaston Serraud | | 68 |
Georges Grignard | 42 | 20 |
Henri Trillaud | | 4, 44, 6, 7 |
Jean Achard | 29 | 20 |
Jean Brault | | 36 |
Maurice Trintignant | 30 | 80 |
Pierre Larrue | | 38 |
Pierre Levegh | 42 | 54 |
Pierre Meyrat | | 14, 26, 40, 42 |
Roger Loyer | 40 | 18, 28 |
Serge Pozzoli | | 29 |
Yves Giraud-Cabantous | 43 | 24, 36, 44, 5, 6, 8 |
ERA / ERA | Bill Cotton | | 16 |
Bob Gerard | 33 | 18, 22, 3, 32, 44 |
Cuth Harrison | 41 | 19, 24, 4 |
David Hampshire | 30 | 18, 24 |
Fred Ashmore | 40 | 10, 14, 16, 39, 8 |
George Abecassis | 34 | 12, 14, 17, 8, 9 |
Joe Ashmore | | 21 |
John Bolster | | 12, 20 |
John Heath | | 22 |
Leslie Brooke | | 11, 15, 18, 20, 26, 28, 3, 8 |
Peter Walker | 35 | 14 |
Peter Whitehead | 33 | 12, 20, 30, 32, 42 |
Prince Bira | 33 | 1, 16 |
Raymond Mays | 48 | 11, 30, 32, 35 |
Reg Parnell | 36 | 10, 11, 2, 28, 34 |
Emeryson / Lagonda | Bobby Baird | 35 | 22 |
Eric Winterbottom | | 3 |
Ferrari / Ferrari | Franco Cortese | | - |
Fiat / Fiat | Armando Tullini | | - |
Pierre Flahaut | | 16, 29, 32 |
Guerin / de Coucy | Francis Guerin | | 16, 30 |
HRG / Singer | George Molyneux | | 47 |
Jack Scott | | 45 |
Peter Clark | | 43 |
Lagonda / Rapier | Ian Metcalfe | | 19, 2 |
Lombard / Lombard | Robert Gerbout | | 52 |
MG / MG | Auguste Veuillet | | 16, 26, 4, 44 |
Bobby Baird | 35 | 7 |
Frank Kennington | | 15 |
Hector Graham | | 11 |
Ian Connell | | 24 |
Ian Nickols | | 17, 20 |
Peter Monkhouse | | 18, 28 |
Martin / Simca | Raoul Martin | | 46 |
Maserati / Maserati | Adolfo Mandirola | | 18, 20, 58 |
Alberto Ascari | 29 | 10, 14, 24, 34, 44, 6 |
Antonio Branca | 31 | 24, 82 |
Arialdo Ruggieri | | -, 20 |
Berardo Quadri | | 10 |
Carlo Pesci | | 44 |
Cassano | | 14 |
Chico Landi | 40 | 20 |
Christian Kautz | | 18, 40 |
Ciro Basadonna | 41 | 1 |
Dorino Serafini | 38 | 46 |
Emile Cornet | | 1 |
Emmanuel de Graffenried | 33 | -, 16, 22, 28, 36, 54, 66 |
Enrico Platé | | 2, 32, 42, 46, 51 |
Ernst Hürzeler | | 30 |
François Michaud | | 42, 57 |
Fred Meyer | | 20, 26 |
Gaetano dell'Acqua | | 16, 42 |
Georges Raph | 37 | -, 16, 24, 34, 36, 4 |
Gino Bianco | 31 | - |
Giovanni Bracco | | - |
Giovanni Minozzi | | - |
Giuseppe Morra | | 42 |
Guy Jason-Henry | | 38 |
Henri Louveau | 37 | -, 14, 16, 22, 24, 26, 3, 6 |
Henrique Casini | | - |
Ian Connell | | 20, 6 |
Joe Ashmore | | 12 |
João Santos Mauro | | - |
Juan Jover | 44 | 17 |
Kenneth Evans | | 18, 2, 6 |
Lorenzo Arrigoni | | 52 |
Louis Chiron | 48 | -, 1, 2, 4, 46 |
Luigi Marchetti | | 18 |
Luigi Villoresi | 38 | -, 12, 22, 30, 4, 42, 44, 52, 6, 8 |
Max Christen | | 32 |
Nello Pagani | 36 | 2, 22, 4, 48, 8 |
Nino Grieco | | 15, 50 |
Paul Bodet | | 20, 52 |
Philippe Étançelin | 51 | 30 |
Piero Taruffi | 41 | 26 |
Pierre Levegh | 42 | 14, 18, 2, 42, 6 |
Prince Bira | 33 | 26, 34, 4, 41, 42, 60, 8 |
Raymond Sommer | 41 | 10, 12, 2, 22, 3, 38, 55, 8 |
Reg Parnell | 36 | 16, 22, 36, 37, 6, 7 |
Robert Ansell | 30 | 26, 36, 8 |
Sam Gilbey | | 10 |
Mercedes / Mercedes | Sven Erbs | | 15 |
Monnier / Fiat | Maurice Monnier | | 23 |
RM / Simca | Raoul Martin | | 50, 8 |
Riley / Riley | Cuth Harrison | 41 | 49 |
Francis Penn | | 53 |
Jacques Forestier | | 19, 2, 50 |
Sheila Darbishire | 38 | 46 |
Salmson / Salmson | Gabriel Lascaut | | 17 |
Jacques Boucard | | 6 |
Robert-Aimé Bouchard | | 18 |
Yves Giraud-Cabantous | 43 | 4 |
Simca-Gordini / Simca-Gordini | Amédée Gordini | | 18, 5 |
F. Schmoker | | 52 |
Franco Rol | 39 | 50 |
Jean-Pierre Wimille | | 14, 2, 20, 25, 28, 30, 32, 38, 4 |
José Scaron | | 12, 36, 6 |
Maurice Trintignant | 30 | 10, 22, 32, 34, 46, 7 |
Prince Bira | 33 | 34, 44, 55, 6 |
Prince Igor Troubetskoy | | 22, 24, 36, 48, 8 |
Raymond Sommer | 41 | 12, 23, 4, 42 |
Simca / Simca | A. Benzoni-Consa | | 26 |
Franco Rol | 39 | 14 |
Jean Hémard | | 28, 34 |
Jean de Montremy | | 40 |
Philippe Masse | | 18 |
Pierre Flahaut | | 42 |
Singer / Singer | Louis Bruairolles | | 14 |
Studebaker / Studebaker | Rubem Abrunhosa | 33 | - |
Talbot-Lago / Talbot-Lago | Charles Pozzi | 38 | 14 |
Edmond Mouche | | 24, 28, 31, 32, 38 |
Eugène Chaboud | 40 | -, 2, 22, 28 |
Franco Comotti | 41 | 4 |
Leslie Johnson | 35 | 28, 40, 50 |
Louis Chiron | 48 | -, 10, 20, 3, 30, 38, 4, 6, 72 |
Louis Rosier | 42 | 18, 2, 22, 26, 28, 30, 4, 48, 58 |
Luigi Chinetti | | 10 |
Marcel Balsa | 46 | 40, 50 |
Yves Giraud-Cabantous | 43 | 12, 16, 32, 66, 8 |
|
|