Hide entrants who only participated in Indy 500
World Championship races
Team (Entrants) | Car / Engine | Driver | Age | Car No |
3-L Racing Team (3-L Racing Team) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Spider Webb | 43 | 62 |
A E Dean (A.E. Dean) | Kuzma / Offenhauser | Bob Sweikert | 27 | 51 |
Arthur Legat (Arthur Legat) | Veritas / Veritas | Arthur Legat | 55 | 36 |
Atlantic Stable (Atlantic Stable) | Cooper / Alta | Peter Whitehead | 39 | 20 |
Autosport Team Wolfgang Seidel (Wolfgang Seidel) | Veritas / Veritas | Wolfgang Seidel | 27 | 22 |
Bessie Lee Paoli (Bessie Lee Paoli) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Art Cross | 35 | 16 |
Bob Estes (Bob Estes) | Watson / Offenhauser | Don Freeland | 28 | 38 |
Bob Gerard (Bob Gerard) | Cooper / Bristol | Bob Gerard | 39 | 17, 38 |
Bruce Bromme (Louis & Bruce Bromme) | Bromme / Offenhauser | Bob Scott | 26 | 29 |
Chapman S Root (Chapman S Root) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Jimmy Daywalt | 29 | 48 |
Connaught Engineering (Connaught Engineering) | Connaught / Francis | Jack Fairman | 40 | 20 |
Ken McAlpine | 33 | 11, 16, 24, 28 |
Prince Bira | 39 | 10, 14, 42 |
Roy Salvadori | 31 | 12, 15, 22, 26, 50 |
Stirling Moss | 24 | 34 |
Cooper (Cooper Car Co) | Cooper / Alta | Stirling Moss | 24 | 19, 28, 36 |
Cooper / Bristol | Adolfo Schwelm Cruz | 30 | 24 |
Alan Brown | 34 | 20 |
John Barber | 24 | 22 |
EMW (Rennkollektiv EMW) | EMW / BMW | Edgar Barth | 36 | 35 |
Ecurie Belge (Ecurie Belge) | Connaught / Francis | André Pilette | 35 | 40 |
Johnny Claes | 37 | 12, 26, 30, 48 |
Ecurie Ecosse (Ecurie Ecosse) | Connaught / Francis | Ian Stewart | 24 | 15 |
Cooper / Bristol | Jimmy Stewart | 22 | 18 |
Ecurie Espadon (Ecurie Espadon) | Ferrari / Ferrari | Kurt Adolff | 32 | 34 |
Max de Terra | 35 | 40 |
Peter Hirt | 43 | 38 |
Ecurie Francorchamps (Ecurie Francorchamps) | Ferrari / Ferrari | Charles de Tornaco | 26 | 44 |
Jacques Swaters | 27 | 18, 2, 42 |
Ecurie Rosier (Ecurie Rosier) | Ferrari / Ferrari | Louis Rosier | 48 | 10, 20, 32, 44, 64, 9 |
Ed Walsh (Ed Walsh) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Sam Hanks | 39 | 3 |
Emmanuel de Graffenried (Emmanuel de Graffenried) | Maserati / Maserati | Emmanuel de Graffenried | 39 | 17, 30, 31, 42, 46, 58 |
Enrico Plate (Enrico Plate) | Maserati / Maserati | Emmanuel de Graffenried | 39 | 18 |
Equipe Anglaise (Equipe Anglaise) | Cooper / Bristol | Alan Brown | 34 | 38, 46 |
Helmut Glöckler | 44 | 39 |
Equipe Gordini (Equipe Gordini) | Gordini / Gordini | Carlos Menditéguy | 39 | 32 |
Fred Wacker | 35 | 38, 40, 44 |
Harry Schell | 32 | 11, 20, 28, 38, 6 |
Jean Behra | 32 | 16, 2, 30, 6, 9 |
Maurice Trintignant | 36 | 10, 18, 24, 28, 29, 36, 4, 8 |
Robert Manzon | 36 | 26 |
Roberto Mičres | 29 | 22, 40, 8 |
Simca-Gordini / Gordini | Pablo Birger | 29 | 34 |
Ernest L Ruiz (Ernest L. Ruiz) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Jim Rathmann | 25 | 2 |
Erwin Bauer (Erwin Bauer) | Veritas / Veritas | Erwin Bauer | 41 | 32 |
Escuderia Bandeirantes (Escuderia Bandeirantes) | Maserati / Maserati | Chico Landi | 46 | 4 |
Eugene A Casaroll (Eugene A Casaroll) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Walt Faulkner | 33 | 23 |
Federal Auto Associates (Federal Auto Associates) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Gene Hartley | 27 | 41 |
Paul Russo | 39 | 7 |
Ferrari (Scuderia Ferrari) | Ferrari / Ferrari | Alberto Ascari | 35 | 1, 10, 2, 4, 46, 5 |
Luigi Villoresi | 44 | 12, 14, 2, 28, 4, 7, 8 |
Mike Hawthorn | 24 | 14, 16, 26, 3, 8 |
Nino Farina | 47 | 12, 14, 2, 24, 6 |
Piero Carini | 32 | 12 |
Umberto Maglioli | 25 | 10 |
Georges Berger (Georges Berger) | Simca-Gordini / Gordini | Georges Berger | 35 | 34 |
Grancor Auto Specialists (Grancor Auto Specialists) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Fred Agabashian | 40 | 59 |
Greifzu (Dora Greifzu) | Reif / BMW | Rudolf Krause | 46 | 36 |
H A Chapman (H.A. Chapman) | Stevens / Offenhauser | Ernie McCoy | 32 | 12 |
HWM (HW Motors) | HWM / Alta | Albert Scherrer | 45 | 18 |
Duncan Hamilton | 33 | 3 |
Jack Fairman | 40 | 4 |
John Fitch | 36 | 18 |
Lance Macklin | 34 | 1, 14, 16, 22, 26, 38 |
Paul Frčre | 36 | 14, 24 |
Peter Collins | 22 | 2, 26, 28, 36 |
Yves Giraud-Cabantous | 49 | 16, 30 |
Hans Herrmann (Hans Herrmann) | Veritas / Veritas | Hans Herrmann | 25 | 31 |
Hans Stuck (Hans Stuck) | AFM / Bristol | Hans Stuck | 53 | 21, 48 |
Hart Fullerton (Hart Fullerton) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Marshall Teague | 32 | 22 |
Heck (Ernst Klodwig) | Heck / BMW | Ernst Klodwig | 50 | 37 |
Helmut Niedermayr (Helmut Niedermayr) | AFM / BMW | Theo Fitzau | 30 | 28 |
Howard Keck Co (Howard Keck Co) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Bill Vukovich | 35 | 14 |
J C Agajanian (J.C. Agajanian) | Kuzma / Offenhauser | Chuck Stevenson | 34 | 97 |
Tony Bettenhausen | 37 | 98 |
J S Belond (J.S. Belond) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Johnnie Parsons | 35 | 21 |
Jack B Hinkle (Jack B. Hinkle) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Jack McGrath | 34 | 5 |
Jean Marcenac (Jean Marcenac) | Kurtis Kraft / Novi | Duke Nalon | 40 | 9 |
John L McDaniel (John L. McDaniel) | Schroeder / Offenhauser | Jimmy Bryan | 27 | 8 |
John Zink (John Zink) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Jerry Hoyt | 24 | 55 |
Karl-Günther Bechem (Karl-Günther Bechem) | AFM / BMW | Karl-Günther Bechem | 32 | 41 |
Ken Wharton (Ken Wharton) | Cooper / Bristol | Ken Wharton | 37 | 16, 20, 30, 32, 40 |
Lee Elkins (Lee Elkins) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Carl Scarborough | 39 | 73 |
Turner / Offenhauser | Mike Nazaruk | 32 | 83 |
Louis Chiron (Louis Chiron) | OSCA / OSCA | Louis Chiron | 54 | 12, 27, 32 |
M A Walker (M.A. Walker) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Rodger Ward | 32 | 92 |
Maserati (Officine Alfieri Maserati) | Maserati / Maserati | Felice Bonetto | 50 | 16, 24, 25, 30, 52, 6, 7 |
Hermann Lang | 44 | 34 |
Johnny Claes | 37 | 6 |
José Froilan González | 31 | 14, 2, 20, 24, 4, 6 |
Juan Manuel Fangio | 42 | 12, 18, 2, 23, 32, 4, 5, 50 |
Onofre Marimón | 30 | 22, 26, 28, 36, 54, 8 |
Oscar Gálvez | 40 | 8 |
Sergio Mantovani | 24 | 56 |
Milano (Scuderia Milano) | Maserati / Maserati | Chico Landi | 46 | 42 |
Prince Bira | 39 | 44 |
Murrell Belanger (Murrell Belanger) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Cal Niday | 39 | 99 |
Lesovsky / Offenhauser | Duane Carter | 40 | 4 |
OSCA (OSCA Automobili) | OSCA / OSCA | Élie Bayol | 39 | 34 |
Oswald Karch (Oswald Karch) | Veritas / Veritas | Oswald Karch | 36 | 26 |
Pat Clancy (Pat Clancy) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Jimmy Davies | 24 | 53 |
Peter Schmidt (Peter Schmidt) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Pat Flaherty | 27 | 77 |
Kuzma / Offenhauser | Manny Ayulo | 32 | 88 |
R N Sabourin (R.N. Sabourin) | Del Roy / Offenhauser | Johnny Thomson | 31 | 56 |
R.J. Chase (R.J. Chase) | Cooper / Bristol | Alan Brown | 34 | 19 |
R.R.C. Walker Racing Team (R.R.C. Walker Racing Team) | Connaught / Francis | Tony Rolt | 35 | 14 |
Ray Crawford (Ray Crawford) | Kurtis Kraft / Offenhauser | Bill Holland | 46 | 49 |
Rodney Nuckey (Rodney Nuckey) | Cooper / Bristol | Rodney Nuckey | 24 | 40 |
Rotary Engineering Corp (Rotary Engineering Corp) | Stevens / Offenhauser | Andy Linden | 31 | 32 |
Theo Helfrich (Theo Helfrich) | Veritas / Veritas | Theo Helfrich | 40 | 24 |
Tony Crook (Tony Crook) | Cooper / Bristol | Tony Crook | 33 | 22 |
Veritas (Ernst Loof) | Veritas / Veritas | Ernst Loof | 46 | 30 |
Willi Heeks (Willi Heeks) | Veritas / Veritas | Willi Heeks | 31 | 23 |
Élie Bayol (Élie Bayol) | OSCA / OSCA | Élie Bayol | 39 | 22, 34 |
|
East German Championship races
Team (Entrants) | Car / Engine | Driver | Age | Car No |
Unknown (Unknown) | AFM / BMW | Willi Heeks | 31 | 123 |
AFM / Kuchen | Hans Stuck | 53 | -, 121 |
ARO / Veritas | Heinz Melkus | | -, 106 |
BMW / BMW | Egon Binner | | 110 |
Ernst Klodwig | 50 | -, 108, 111 |
Karl Weber | | -, 105 |
Karl Wojciechowski | | - |
Kurt Ahrens Sr. | | 125 |
Kurt Straubel | | -, 122 |
Martin Janocha | | 108 |
Vladimir Wojciechowski | | 107 |
EMW / BMW | Edgar Barth | 36 | 101, 104 |
EMW / EMW | Edgar Barth | 36 | - |
Paul Thiel | | - |
Greifzu / BMW | Bobby Kohlrausch | | - |
Rudolf Krause | 46 | -, 100 |
Reif / BMW | Rudolf Krause | 46 | -, 103 |
Tatra / Tatra | Jaroslav Pavelka | | 112 |
Veritas / Veritas | Adolff Lang | 40 | - |
Oswald Karch | 36 | -, 126 |
Theo Helfrich | 40 | -, 124 |
Willi Heeks | 31 | 107 |
|
West German Championship races
Non-championship races
Team (Entrants) | Car / Engine | Driver | Age | Car No |
Archie Bryde (Archie Bryde) | Cooper / Bristol | Archie Bryde | | 37 |
Atlantic Stable (Atlantic Stable) | Cooper / Alta | Peter Whitehead | 39 | 15 |
Bob Gerard (Bob Gerard) | Cooper / Bristol | Bob Gerard | 39 | 16 |
Connaught Engineering (Connaught Engineering) | Connaught / Connaught | John Coombs | | 27 |
Ken McAlpine | 33 | 25 |
Roy Salvadori | 31 | 26 |
Cooper (Cooper Car Co) | Cooper / Alta | Stirling Moss | 24 | 6 |
Cooper / Bristol | Eric Brandon | 33 | 28 |
Ecurie Ecosse (Ecurie Ecosse) | Connaught / Connaught | James Scott-Douglas | | 34 |
Cooper / Bristol | Jimmy Stewart | 22 | 35 |
Emmanuel de Graffenried (Emmanuel de Graffenried) | Maserati / Maserati | Emmanuel de Graffenried | 39 | 5 |
Equipe Anglaise (Equipe Anglaise) | Cooper / Alfa Romeo | Paul Emery | 37 | 9 |
Fraser-Hartwell Syndicate (Fraser-Hartwell Syndicate) | Cooper / Bristol | John Sparrowe | | 41 |
HWM (HW Motors) | HWM / Alta | Duncan Hamilton | 33 | 32 |
J. Heath (J. Heath) | HWM / Alta | Frank Curtis | | 39 |
Ken Wharton (Ken Wharton) | Cooper / Bristol | Ken Wharton | 37 | 30 |
Leslie Marr (Leslie Marr) | Connaught / Connaught | Leslie Marr | 31 | 43 |
Mike Christie (Mike Christie) | Kieft / JAP | Mike Christie | | 40 |
R.R.C. Walker Racing Team (R.R.C. Walker Racing Team) | Connaught / Connaught | Tony Rolt | 35 | 8 |
Saipa Modena (Saipa Modena) | Ferrari / Ferrari | Bobby Baird | 41 | 21 |
Unknown (Unknown) | AFM / BMW | Ludwig Fischer | 38 | 10 |
AFM / Kuchen | Hans Stuck | 53 | -, 3, 8 |
Alfa Romeo / Alfa Romeo | Ola By | | - |
Alta / Alta | Brian Naylor | 30 | 14, 39 |
Torrie Large | | 37, 7, 9 |
Alta / Bristol | Brian Naylor | 30 | 22 |
Joe Kelly | 40 | 2, 31 |
Aston / Butterworth | Bill Aston | 53 | 25, 33, 5 |
BL / BL | Valdemar Stener | | - |
BMW / BMW | Alex McMillan | | - |
Camille Chard'Homme | | 28 |
Gunnar Wahlberg | | - |
Marcel Balsa | 52 | -, 16 |
Paul Delabarre | | 12 |
Ribaut | | 32 |
Serge Nersessian | | -, 16, 22 |
BRM / BRM | José Froilan González | 31 | 11 |
Juan Manuel Fangio | 42 | 7 |
Ken Wharton | 37 | 9 |
Buick / Buick | Lars-Emil Bergström | | - |
Camen / Fiat | Mario d'Apuzzio | | - |
Cisitalia / Cisitalia | Guimbaud | | - |
Connaught / Connaught | Eric Thompson | 34 | 1 |
Guy Jason-Henry | | 14, 4, 59 |
Ian Stewart | 24 | -, 10, 11, 2, 58 |
James Scott-Douglas | | 11, 17 |
John Coombs | | 105, 20, 4, 62 |
John Lyons | | 18, 26, 30, 38 |
Johnny Claes | 37 | 14, 16, 19, 2, 22, 24, 32 |
Ken McAlpine | 33 | -, 10, 17, 53, 6, 60, 63, 9 |
Leslie Marr | 31 | 10, 12, 15, 18, 30, 44, 49, 72 |
Ron Flockhart | 30 | -, 10, 107 |
Roy Salvadori | 31 | -, 10, 106, 18, 40, 61, 8, 9 |
Stirling Moss | 24 | 32 |
Tony Rolt | 35 | 1, 11, 2, 3, 38, 4, 47, 5, 61 |
Cooper / Alfa Romeo | Alan Brown | 34 | 17, 8 |
Cooper / Alta | Eric Thompson | 34 | - |
Peter Whitehead | 39 | 10, 12, 26, 34, 37, 4, 5, 6, 7 |
Stirling Moss | 24 | 16, 18, 7, 97 |
Tony Crook | 33 | -, 23 |
Cooper / Bristol | Alan Brown | 34 | 66 |
Archie Bryde | | 21, 32, 8 |
Bernie Ecclestone | 23 | 3, 73 |
Bob Gerard | 39 | -, 18, 2, 21, 32, 35, 4, 50, 8 |
Duncan Hamilton | 33 | 22 |
Eric Brandon | 33 | 14, 41 |
Graham Whitehead | 31 | 12, 5 |
Horace Gould | 35 | -, 18, 21, 45, 6, 60, 66 |
Jack Walton | | 67, 68 |
Jacques Swaters | 27 | 45 |
Jimmy Somervail | | -, 26, 55, 7, 9 |
Jimmy Stewart | 22 | -, 3, 57 |
Jock Lawrence | | 18 |
John Barber | 24 | 16 |
John Fitch | 36 | 24 |
Keith Hall | | 6, 9 |
Ken Wharton | 37 | 102, 19, 23, 24, 36, 39, 44 |
Ninian Sanderson | | 14 |
Rodney Nuckey | 24 | -, 1, 16, 17, 18, 24, 5, 84 |
Tom Cole | | 10, 12 |
Tony Crook | 33 | 100, 11, 14, 34 |
Cooper / Climax | Ken Wharton | 37 | - |
Cooper / JAP | D. Walker | | 14 |
Edward Greenall | | 47, 86 |
Eric Brandon | 33 | 16 |
Leo Mattila | 30 | - |
Les Leston | 33 | -, 10, 14, 27, 45, 52 |
Stirling Moss | 24 | 43 |
Cooper / Norton | Johnny Higham | | - |
Cooper / Vincent | Donald Bennett | | 16, 56 |
Cromard / Lea-Francis | Joyce Howard | | 25 |
DB / Panhard | Yvon Carlus | | 28 |
DHS / Rover | Gerry Dunham | | 16, 44 |
Duval / BMW | Pierre Duval | | - |
René Duval | | 20 |
EMW / EMW | Artur Rosenhammer | | - |
Edgar Barth | 36 | - |
Emeryson / Alta | Paul Emery | 37 | 23, 40 |
Emeryson / Aston Martin | Paul Emery | 37 | -, 16, 3, 9 |
Peter Jopp | | 27, 70, 9 |
FA / FA | Jean Judet | | - |
Ferrari / Ferrari | Alberto Ascari | 35 | -, 1, 24, 4, 6 |
Bobby Baird | 41 | -, 28, 36, 4, 8 |
Charkes de Tornaco | | 16 |
Charles de Tornaco | 26 | 14, 16, 30 |
Jacques Swaters | 27 | 12 |
Louis Rosier | 48 | 12, 15, 2, 20, 5, 8 |
Luigi Villoresi | 44 | -, 12, 8 |
Mario Raffaeli | | 22 |
Mike Hawthorn | 24 | 1, 10, 12, 26, 4 |
Nino Farina | 47 | -, 2, 3, 6, 8 |
Roger Laurent | 40 | -, 14, 34 |
Tom Cole | | 9 |
Ford / Ford | Carl Stausland | | - |
Eric Carlsson | | - |
Erik Lundgren | 34 | - |
Evert Saloranta | | - |
Ewald Hagström | | - |
Gunnar Carlsson | 25 | - |
Gösta Kvarnström | | - |
Frazer-Nash / Frazer-Nash | Ben Wyatt | | 64, 69 |
Bill Black | 46 | 3, 5, 71 |
Bill Skelly | | 26, 37 |
Dickie Stoop | | 57 |
Lawrence Mitchell | | 51 |
Peter Bolton | | 66, 69 |
Richard Odlum | | 33 |
Roy Salvadori | 31 | 39, 85 |
Gordini / Gordini | André Simon | 33 | 24 |
Fred Wacker | 35 | 4 |
Harry Schell | 32 | 14, 18, 22, 34, 4, 6 |
Jean Behra | 32 | 10, 18, 2, 22, 4, 40 |
Maurice Trintignant | 36 | 12, 15, 2, 20, 36, 4 |
Roberto Mičres | 29 | 1, 18, 6 |
HAR / Riley | Horace Richards | | -, 23, 28, 35, 37, 58, 68 |
HWM / Alta | Austen Nurse | | -, 12, 46, 6, 62, 69 |
Duncan Hamilton | 33 | 12, 21, 28 |
Frank Curtis | | -, 25 |
Jack Fairman | 40 | 6 |
John Heath | | 8 |
Lance Macklin | 34 | 10, 11, 14, 22, 27, 5 |
Peter Collins | 22 | 12, 16, 24, 26, 4 |
Prince Bira | 39 | 12 |
Yves Giraud-Cabantous | 49 | 12, 14, 16, 18 |
Jicey / BMW | Roger Meunier | | 38 |
Jicey / Veritas | Eugčne Martin | 38 | 30 |
Kaiser / Kaiser | Arne Lindberg | | - |
Kieft / Bristol | Don Calvert | | 101 |
Kieft / Butterworth | André Loens | | 39 |
Martin-Headland / Norton | Charles Headland | | - |
Maserati / Maserati | André Pilette | 35 | 24 |
Emilio Giletti | | 34 |
Emmanuel de Graffenried | 39 | 20, 25, 28, 29, 6, 8 |
Felice Bonetto | 50 | 30 |
Giovanni de Riu | 28 | 18, 21 |
Giuseppe Ruggiero | | - |
Gunnar Carlsson | 25 | - |
José Froilan González | 31 | - |
Juan Manuel Fangio | 42 | -, 24 |
Nello Pagani | 42 | 32 |
Onofre Marimón | 30 | 22, 26 |
Ottorino Volonterio | 36 | 24, 32, 5 |
Prince Bira | 39 | 1, 47, 6 |
Sergio Mantovani | 24 | 28 |
Monnier / BMW | Georges Mulnard | | 14 |
Monnier / Bristol | Noreille | | - |
OSCA / OSCA | Louis Chiron | 54 | 10, 14, 16, 26, 30, 32, 4 |
Élie Bayol | 39 | 12, 20, 28, 32, 34, 4, 8 |
Paganelli / Fiat | Raffaele Argenziano | | - |
RRA / Riley | Geoff Richardson | 29 | 34, 43 |
Rover / BMW | Ron Searles | | 41 |
Simca-Gordini / Simca-Gordini | Georges Berger | 35 | 26 |
Jacques Pollet | 31 | 6 |
Talbot-Lago / Talbot-Lago | Duncan Hamilton | 33 | 19 |
Georges Grignard | 48 | 28 |
Philippe Étançelin | 57 | 6 |
Pierre Levegh | 48 | 8 |
Yves Giraud-Cabantous | 49 | 17, 30 |
Tojeiro / Frazer-Nash | Cliff Davis | | 46, 96 |
Turner / Alta | Jack Fairman | 40 | 57 |
Turner / Lea-Francis | Jack Fairman | 40 | 26, 92 |
John Webb | | 38, 4, 42, 62, 8 |
Veritas / Veritas | Adolff Lang | 40 | - |
Arthur Legat | 55 | 22 |
Ernst Loof | 46 | 24 |
Henri Oreiller | | 36 |
Marcel Masuy | | 30 |
Willi Heeks | 31 | 23 |
|
|