| Date | Sunday 11 May 2008 |
| Start time | 15:00 |
| Event | Turkish GP |
| Circuit | Istanbul |
| Event Format | Race of 58 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #5 of 18 in 2008 #790 (of all time) |
| Laps | 58 |
| Circuit Perimeter | 5338 m |
| Race Distance | 5338 × 58 − 208 = 309.396 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Right |
| First Corner | Left |
| Track Direction | Anti-clockwise |
| Track Temperature | 29°C |
| Air Temperature | 17°C |
| Humidity | 40% |
| Air Pressure | 1003.4 mBar |
| Wind Speed | 5.3 m/s (from the North-North-East) |
| Entries | 20 |
| Qualifiers | 20 |
| Finishers | 17 |
| Pit stops | 37 |
| Debutants | None |
| Records Broken |
1. Most Race Entries – Rubens Barrichello (258)
|
| Records Extended |
1. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (790),
2. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (922),
3. Most Podium Finishes – Ferrari (622),
4. Most Race Wins – Ferrari (206),
5. Most 3rd Place Finishes – Ferrari (190),
6. Most Fastest Laps – Ferrari (209),
7. Most Races Led – Ferrari (459),
8. Most Laps Led – Ferrari (12734),
9. Most Race Entries – Ferrari (1746),
10. Most Perfect Weekends – Ferrari (82),
11. Most Poles – Ferrari (199),
12. Most 4th Place Qualifications – Ferrari (191),
13. Most 8th Place Qualifications – Jarno Trulli (22)
|
|