| Date | Sunday 31 July 2005 |
| Start time | 14:00 |
| Event | Hungarian GP |
| Circuit | Hungaroring |
| Event Format | Race of 70 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #13 of 19 in 2005 #744 (of all time) |
| Laps | 70 |
| Circuit Perimeter | 4381 m |
| Race Distance | 4381 × 70 − 7 = 306.663 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Left |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 46°C |
| Air Temperature | 34°C |
| Humidity | 42% |
| Wind Speed | 2.0 m/s (from the South) |
| Entries | 20 |
| Qualifiers | 20 |
| Finishers | 14 |
| Pit stops | 45 |
| Debutants | Team McLaren Mercedes (Entrant) |
| Milestones | Team McLaren Mercedes – 1st Fastest Lap (Entrant)
Team McLaren Mercedes – 1st Win (Entrant)
|
| Records Broken |
1. Most 13th Place Finishes in a Season – Tiago Monteiro (4)
|
| Records Extended |
1. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (853),
2. Most Podium Finishes – Ferrari (574),
3. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (721),
4. Most Podium Finishes – Michael Schumacher (142),
5. Most Drivers' Championship Points Scores – Michael Schumacher (172),
6. Most Constructors' Championship Points Scores – Michael Schumacher (171),
7. Most 2nd Place Finishes – Ferrari (211),
8. Most 2nd Place Finishes – Michael Schumacher (39),
9. Most Races Led – Ferrari (418),
10. Most Races Led – Michael Schumacher (129),
11. Most Laps Led – Ferrari (11492),
12. Most Laps Led – Michael Schumacher (4743),
13. Most Race Entries – Ferrari (1654),
14. Most Poles – Ferrari (179),
15. Most 7th Place Qualifications – Ferrari (101),
16. Most 19th Place Qualifications – Minardi (90)
|
|