| Date | Sunday 6 April 2008 |
| Start time | 14:30 |
| Event | Bahrain GP |
| Circuit | Sakhir |
| Event Format | Race of 57 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #3 of 18 in 2008 #788 (of all time) |
| Laps | 57 |
| Circuit Perimeter | 5412 m |
| Race Distance | 5412 × 57 − 246 = 308.238 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Left |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 37°C |
| Air Temperature | 29°C |
| Humidity | 21% |
| Air Pressure | 1011.7 mBar |
| Wind Speed | 4.0 m/s (from the North) |
| Entries | 22 |
| Qualifiers | 22 |
| Finishers | 19 |
| Pit stops | 43 |
| Debutants | None |
| Milestones | BMW Sauber F1 Team – 1st Pole Position (Entrant)
Petronas – 1st Pole Position (Lubricant Manufacturer)
BMW – 1st Pole Position (Car Manufacturer)
Robert Kubica – 1st Pole Position (Driver)
|
| Records Broken |
1. Most 12th Place Finishes – Giancarlo Fisichella (9),
2. Highest 19th Place Finish Ratio – Force India (16.67%)
|
| Records Extended |
1. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (918),
2. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (786),
3. Most Podium Finishes – Ferrari (618),
4. Most Race Wins – Ferrari (204),
5. Most 2nd Place Finishes – Ferrari (225),
6. Highest 2nd Place Finish Ratio – Ferrari (12.92%),
7. Most Races Led – Ferrari (456),
8. Most Laps Led – Ferrari (12625),
9. Most Race Entries – Ferrari (1742),
10. Most 2nd Place Qualifications – Ferrari (185),
11. Most 4th Place Qualifications – Ferrari (190)
|
|