| Date | Sunday 3 August 2008 |
| Start time | 14:00 |
| Event | Hungarian GP |
| Circuit | Hungaroring |
| Event Format | Race of 70 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #11 of 18 in 2008 #796 (of all time) |
| Laps | 70 |
| Circuit Perimeter | 4381 m |
| Race Distance | 4381 × 70 − 7 = 306.663 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Left |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 44°C |
| Air Temperature | 29°C |
| Humidity | 38% |
| Air Pressure | 989.5 mBar |
| Wind Speed | 4.7 m/s (from the West) |
| Entries | 20 |
| Qualifiers | 20 |
| Finishers | 18 |
| Pit stops | 37 |
| Debutants | None |
| Milestones | Heikki Kovalainen – 1st Win (Driver)
|
| Records Broken |
None
|
| Records Extended |
1. Most Podium Finishes – Ferrari (627),
2. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (798),
3. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (930),
4. Most 3rd Place Finishes – Ferrari (193),
5. Most Fastest Laps – Ferrari (214),
6. Most Races Led – Ferrari (464),
7. Most Laps Led – Ferrari (12889),
8. Most Race Entries – Ferrari (1758),
9. Most Race Entries – Rubens Barrichello (264),
10. Most 3rd Place Qualifications – Ferrari (204),
11. Most 6th Place Qualifications – Ferrari (144)
|
|