| Date | Sunday 14 September 2008 |
| Start time | 14:00 |
| Event | Italian GP |
| Circuit | Monza |
| Event Format | Race of 53 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #14 of 18 in 2008 #799 (of all time) |
| Laps | 53 |
| Circuit Perimeter | 5793 m |
| Race Distance | 5793 × 53 − 309 = 306.720 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Left |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 15°C |
| Air Temperature | 14°C |
| Humidity | 85% |
| Wind Speed | 2.0 m/s (from the East) |
| Entries | 20 |
| Qualifiers | 20 |
| Finishers | 19 |
| Pit stops | 34 |
| Debutants | None |
| Milestones | Scuderia Toro Rosso – 1st Pole Position (Entrant)
Scuderia Toro Rosso – 1st Win (Entrant)
Sebastian Vettel – 1st Pole Position (Driver)
Sebastian Vettel – 1st Win (Driver)
Toro Rosso – 1st Pole Position (Car Manufacturer)
Toro Rosso – 1st Win (Car Manufacturer)
|
| Records Broken |
1. Most 14th Place Finishes in a Season – Williams (6),
2. Most 19th Place Finishes in a Season – Force India (3),
3. Most 7th Place Qualifications – Jarno Trulli (19),
4. Most 20th Place Qualifications in a Season – Force India (11)
|
| Records Extended |
1. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (933),
2. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (801),
3. Most 6th Place Finishes – Ferrari (79),
4. Most 7th Place Finishes – McLaren (63),
5. Most 9th Place Finishes – Ferrari (42),
6. Most 13th Place Finishes – Jarno Trulli (10),
7. Most 19th Place Finishes – Adrian Sutil (4),
8. Highest 19th Place Finish Ratio – Force India (10.71%),
9. Most 19th Place Finishes in a Season – Adrian Sutil (3),
10. Most Fastest Laps – Ferrari (217),
11. Most Race Entries – Ferrari (1764),
12. Most Race Entries – Rubens Barrichello (267),
13. Most 6th Place Qualifications – Ferrari (145)
|
|