| Date | Sunday 16 September 2007 |
| Start time | 14:00 |
| Event | Belgian GP |
| Circuit | Spa-Francorchamps |
| Event Format | Race of 44 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #14 of 17 in 2007 #782 (of all time) |
| Laps | 44 |
| Circuit Perimeter | 7004 m |
| Race Distance | 7004 × 44 = 308.176 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Right |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 35°C |
| Air Temperature | 21°C |
| Humidity | 53% |
| Air Pressure | 968.9 mBar |
| Wind Speed | 2.6 m/s (from the South-East) |
| Entries | 22 |
| Qualifiers | 22 |
| Finishers | 17 |
| Pit stops | 34 |
| Debutants | None |
| Milestones | Ferrari – 200th Win (Engine Manufacturer)
Ferrari – 200th Win (Car Manufacturer)
|
| Records Broken |
1. Most 17th Place Finishes in a Season – Spyker (4)
|
| Records Extended |
1. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (908),
2. Most Podium Finishes – Ferrari (610),
3. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (776),
4. Most Race Wins – Ferrari (200),
5. Most 2nd Place Finishes – Ferrari (223),
6. Highest 2nd Place Finish Ratio – Ferrari (12.89%),
7. Most Fastest Laps – Ferrari (205),
8. Most Races Led – Ferrari (450),
9. Most Laps Led – Ferrari (12425),
10. Most Race Entries – Ferrari (1730),
11. Most Perfect Weekends – Ferrari (79),
12. Most Poles – Ferrari (195),
13. Most 2nd Place Qualifications – Ferrari (182)
|
|