LIII Gran Premio de España Santander
| Date | Sunday 22 May 2011 |
| Start time | 14:00 |
| Event | Spanish GP |
| Circuit | Catalunya |
| Event Format | Race of 66 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #5 of 19 in 2011 #844 (of all time) |
| Laps | 66 |
| Circuit Perimeter | 4655 m |
| Race Distance | 4655 × 66 − 126 = 307.104 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 (staggered) |
| Pole Position | Left |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Track Temperature | 32°C |
| Air Temperature | 27°C |
| Humidity | 31% |
| Wind Speed | 2.9 m/s |
| Entries | 24 |
| Qualifiers | 24 |
| Finishers | 21 |
| Pit stops | 77 |
| Debutants | None |
| Milestones | Car 3 – 50th Fastest Lap (Car Number)
|
| Records Broken |
1. Most 5th Place Finishes – Ferrari (96),
2. Most 21st Place Finishes – Hispania (3),
3. Most Consecutive 20th Place Finishes – Virgin (3),
4. Most Consecutive 20th Place Finishes – Jérôme d'Ambrosio (3),
5. Most Consecutive 21st Place Finishes – Hispania (2),
6. Most Consecutive 21st Place Finishes – Narain Karthikeyan (2),
7. Most 20th Place Finishes in a Season – Jérôme d'Ambrosio (3)
|
| Records Extended |
1. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (991),
2. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (859),
3. Most Retirements – Lotus (600),
4. Most Drivers' Championship Points Scores – Michael Schumacher (204),
5. Most Constructors' Championship Points Scores – Michael Schumacher (203),
6. Highest 20th Place Finish Ratio – Jérôme d'Ambrosio (60.00%),
7. Most Races Led – Ferrari (490),
8. Most Laps Led – Ferrari (13308),
9. Most Race Entries – Ferrari (1854),
10. Most Race Entries – Rubens Barrichello (312),
11. Most 4th Place Qualifications – Ferrari (200),
12. Most 8th Place Qualifications – Ferrari (105),
13. Most 15th Place Qualifications – Lotus (50)
|
|
| | Recipient | Trophy Presented By |
|---|
| Winner | Sebastian Vettel | Molt Hlbe. Sr. Artur Mas | President Government of Catalonia |
|---|
| 2nd Place | Lewis Hamilton | Ilmo Sr. Antoni Guil | Mayor of Montmeló |
|---|
| 3rd Place | Jenson Button | Carlos Gracia | President RFEDA, Vice President FIA |
|---|
| Winning Constructor | Red Bull (represented by Peter Pedromou) | Enrique Garcia Candelas | Director General Santander Retail Banking Spain |
|---|
|
|