| Date | Sunday 29 July 1979 |
| Start time | 14:00 |
| Event | German GP |
| Circuit | Hockenheim |
| Event Format | Race of 45 laps |
| Championship | World Championship |
| Race number | #10 of 15 in 1979 #323 (of all time) |
| Laps | 45 |
| Circuit Perimeter | 6789 m |
| Race Distance | 6789 × 45 = 305.505 km |
| Grid Format | 2-2-2-2 |
| Pole Position | Right |
| First Corner | Right |
| Track Direction | Clockwise |
| Weather | Sunny, Very hot, Dry |
| Entries | 26 |
| Qualifiers | 24 |
| Finishers | 12 |
| Debutants | Fittipaldi F6A (Car Model) |
| Milestones | Car 27 – 1st Win (Car Number)
|
| Records Broken |
None
|
| Records Extended |
1. Most Retirements – Lotus (363),
2. Most Constructors' Championship Points Scores – Ferrari (266),
3. Most Drivers' Championship Points Scores – Ferrari (398),
4. Most 4th Place Finishes – Ferrari (64),
5. Most 12th Place Finishes – Brabham (21),
6. Most Fastest Laps – Ferrari (90),
7. Most Race Entries – Lotus (849),
8. Most Failures to Qualify – Arturo Merzario (20),
9. Most 5th Place Qualifications – Ferrari (79),
10. Most 9th Place Qualifications – Ferrari (38),
11. Most 13th Place Qualifications – Lotus (41)
|
|